środa, 2 listopada 2016

Na nowym

Dobrze się tutaj czuję - w tym nowym mieszkaniu. Przestrzeń. Nasłonecznienie. Cisza. Za oknami ogród i park z różnorodnością ptaków. Z pierwszego piętra widok jest rozległy i przez to ciekawszy, piękniejszy.
Z przeprowadzką poszło sprawnie, ale dobrze, że już się skończyła. Stare mieszkanie trzeba było posprzątać i zdać, a mniej więcej w tym samym czasie - urządzać się na nowym. Wariacje przeprowadzkowe zabrały mi więcej czasu, niż wcześniej przypuszczałam. I jeśli o wariacjach mowa, to podczas braku internetu, znalazłam czas jedynie na przeczytanie książki "Nadal wariuję" autorstwa Stokrotki - czyli Jadwigi Śmigiery. Postaram się napisać o tej książce kilka zdań, chociaż prawdę mówiąc - żadnym znawcą od recenzji nie jestem.
Podczas czytania, odczuwałam różne gamy nastrojów. Na początku, książkę odbierałam jako rodzaj pamiętnika, Potem z nutką zazdrości czytałam o podróżach. Miejsca, które odwiedzała Stokrotka, większość ludzi ogląda tylko w TV. Z miłością opisała wycieczki po polskich górach. Byłam też pod wrażeniem znajomości historycznej opisywanych miast, zamków, miejsc i wydarzeń. A we wszystkich tematach - nie tylko tych, związanych z rodziną - odczuwa się ciepły przekaz, taki od serca. W każdym temacie jest jakiś ciekawy cytat, fragment z Mitologii lub wnikliwe spostrzeżenia własne Autorki. Książkę przeczytałam z przyjemnością.

Już listopad, a tutaj słońce świeci i przygrzewa jak zwariowane i wcale nie wygląda na listopadowe.
W Anglii nie ma Dnia Wszystkich Świętych. Brytyjczycy 11 listopada czczą pamięć ofiar obydwu wojen, ale czerwone maki, upamiętniające ten dzień, noszą przypięte do klapy ubrań już od końca października. Symboliczne maczki, noszą naprawdę prawie wszyscy.
 Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów.

33 komentarze:

 1. To fajnie, że już oddychasz z ulgą na nowym, a jeśli z okna taki sympatyczny widok, to tylko zazdrościć. Książkę Stokrotki też czytałam i mam podobne zdanie.
  Dobrze, że macie jeszcze słonecznie i ciepło, bo tutaj pogoda pod psem...
  Pozdrawiam listopadowo:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, delektuję się widokiem za oknem. W poprzednim miejscu za oknem miałam brzozę i była mi - bliską brzozą;) Kocham drzewa:)

   Usuń
 2. Dobrze, że juz po wszystkim. Tej historii o noszeniu maków nie znałam, bardzo ciekawa. A książkę Stokrotki opisałas idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Do książek Stokrotki wciąż tylko się przemierzam. Jeszcze się na nie nie natknęłam.
  Fajnie, że jesteś zadowolona z nowego lokum :)
  Powodzenia w nowym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - fajnie mi tutaj;) Stokrotka tą książkę sprzedaje osobiście i chyba tylko od niej można kupić.

   Usuń
  2. Eeeeeeee, a inni autorzy także osobiście?
   Poczekam aż będzie w bibliotece.
   Mam zasadę nie kupowania książek, odkąd ilość, którą do tej pory kupiłam, nie mieści mi się w szafkach ;)


   Najważniejsze, to znaleźć swoje miejsce w życiu i czuć się w nim dobrze :)

   Usuń
 4. To dobrze, że trud przeprowadzki już za Tobą, a jeszcze milej, że nowe lokum podoba Ci się. Ogród i park za oknem to naprawdę duży plus tej lokalizacji.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, człowiek czuje się szczęśliwszy od takiego przyglądania się drzewom, ptakom... I poranna kawa(w wolnym dniu) w takim towarzystwie smakuje wyśmienicie;)

   Usuń
 5. Bardzo mi miło, ze spodobała Ci się moja książka Mario. Jest ona w pewnym sensie kontynuacją pierwszej książki pt; "Zwariowałam".
  Dziękuję Ci i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. 11 listopada i w Polsce świąteczne, ciekawa jestem czy wzorem lat poprzednich na ulicach W-wy rozpęta się regularna bitwa ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem, pamiętam o polskim 11 listopada:) Myślę, że Warszawa ostatnio jest ciągle w stanie "bitew"

   Usuń
 7. Nie trzeba być recenzentem żeby ciekawie "sprzedać" książkę. Tobie się udało, zaciekawiłaś mnie. Zresztą już u kilku osób o tej książce czytałam. Muszę chyba zacząć jej szukać i kupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, dziękuję Iwono;) Książka jest znana w blogowym środowisku, bo Autorką jest blogerka o niku - Stokrotka. Książkę oferuje u siebie na blogu.

   Usuń
 8. Marysiu cieszę się, że jesteś zadowolona z nowego miejsca. Właśnie czytam tę książkę. Mam podobne odczucia do Twoich. Fajnie napisałaś o niej. No widzisz Marysiu nie trzeba być......., jak pisze P.Iwona.
  Pozdrawiam serdecznie. :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę fajnie się czuję w nowym miejscu;) Dziękuję Tereniu i pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Życzę samych dobrych dni i spokojnych nocy w nowym miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak będzie Szarabajko;) Dziękuję serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno będzie się dobrze mieszkało, czego życzę z całego serca:)

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie nie było za wiele słońca, a zimny wiatr wiał jak w grudniu. Oglądałam ostatnio filmik o cmentarzu w Anglii, w dniu Wszystkich Świętych. Faktycznie było pusto, oprócz Polek, żadnego żywego ducha.O makach nie słyszałam, ale dobrze wiedzieć. Uczymy się całe życie:)
  Miłego wieczoru Mario:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to już jest - co kraj, to obyczaj. Dziękuję i wzajemnie Natalio;)

   Usuń
 13. Najgorsze za Panią, a więc teraz nie pozostaje nic innego jak cieszyć się widokiem za oknem;) Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, po takiej"robocie", odpoczynek się celebruje;) Pozdrawiam i proponuję bez "pani";)

   Usuń
 14. Która to już przeprowadzka Marysiu? Ja mieszkam już (dopiero) w piątym miejscu i nie chciałabym się już przeprowadzać, ale kto wie, co życie przyniesie. Życzę Ci, żeby Ci się wspaniale mieszkało i żebyś była szczęśliwa w nowym miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No Haniu, trochę tych przeprowadzek było;) Najwięcej tutaj, ale ta jest ostatnią. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 15. Tyle dobrego się naczytałem o książkach Stokrotki, że poczyniłem pierwsze kroki do zamówienia. Lubię książki podróżnicze a zwłaszcza te z historią w tle.
  Pozdrawiam
  Ahoj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla Kapitana - to jasne, że podróże;) Stokrotka sporo podróżowała służbowo, ale nie tylko. Pozdrawiam deszczowym wieczorem

   Usuń
 16. Uwielbiałam się przeprowadzać za dzieciaka, mam za sobą 4 zmiany otoczenia. Niebawem nastąpi 5 krok w tę stronę i mam nadzieję, że pójdzie mi tak sprawnie z przystosowaniem się, jak tobie;-)
  Pozdrawiam!
  www.sercabiciem.blogujaca.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To... miłej przeprowadzki;) Trochę schodzi z pakowaniem "starego", bo potem urządzanie "nowego" - to frajda.

   Usuń
 17. Niewiele Ci, Mario, potrzeba. Wystarczxy tylko się zadomowić i zaprzyjaźnić się z domowymi, dobrymi duszkami, które po cichu będą Ci pomabgać i wspierać Cię.
  so long

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko co mam - noszę w sobie:), tak jak Ktoś mądry już powiedział - Bias z Prieny.

   Usuń